گفتار درمانی در منزل

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۳

گفتار درمانی کودک

گفتاردرمانی کودکان به صورت کلی، امری است که حوصله زیادی را می طلبد. شوخی کردن و خوشرویی و حل مشکلات گفتاری کودک در حین بازی، از جمله مواردی است که می تواند گفتاردرمانی کودکان را تسریع بخشد. البته گفتاردرمانی کودک در منزل می تواند تا حد بسیار زیادی موثر واقع گردد. با این حال برخی مراجعین بر انجام گفتاردرمانی کودکان در منزل تاکید دارند.
گفتاردرمانی در منزل

از آن جا که بحث گفتاردرمانی حوصله زیادی را می طلبد، می تواند خدمات آن در قالب مراجعه درمانگر به منزل صورت پذیرد. این امر سبب می شود که بازدهی کار با توجه به راحتی مراجع بیشتر گردد.شفاطب عرفان یکی از مهم ترین مراکز گفتاردرمانی تهران با ارائه خدمات گفتاردرمانی در منزل می باشد.

گفتاردرمانی در منزل

گفتاردرمانی چیست؟

خدمات گفتاردرمانی (Speech Therapy) به شکلی کاملا تخصصی و مبتنی بر دانش روز گفتاردرمانی است. با این حال، با بررسی بسیاری از مراجعان، دریافته ایم که بسیاری هنوز دانش کامل و کافی از گفتاردرمانی و اصول آن ندارند. لذا با این اوصاف لازم دیدیم تا در این نوشته به صورت اجمالی، به تعریف گفتاردرمانی، اختلالات گفتاری و شیوه درمان آن ها بپردازیم.

گفتاردرمانی

در حقیقت وظیفه گفتاردرمانگر، درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتاری است. اختلالات گفتاری دسته ای از مشکلات هستند که بر روی گفتار، زبان، صدا و آهنگ اثر می گذارند. در حقیقت گفتاردرمانگر باید تشخیص بدهد هر بیمار در کدام بخش و مورد دچار اختلال شده است. این موارد هر کدام تعریفی جداگانه دارند که عبارت است از:
•زبان: در حقیقت طبق تعریف زبان یعنی وسیله ای که باعث انتقال افکار و مفاهیم به شخص دیگر می شود. در نتیجه همه موارد مختلف اعم از صحبت کردن، نوشتن، اشارات، پانتومیم و … همگی جزء زبان محسوب می شوند.
•گفتار: گفتار در واقع بخشی از زبان است که در آن برای انتقال دادن افکار و مفاهیم از شخصی به شخص دیگر از صداها، واژه ها و ترکیب های منظم و باقاعده آن ها استفاده می نماییم.
•صدا: صدا در حقیقت عبارت است از ارتعاش تارهای صوتی و وسیله ای برای ارائه صداهای لازم در گفتار انسان. در واقع بدون استفاده از ارتعاش تارهای صوتی، صدایی وجود نخواهد داشت و انسان فقط از طریق نجوا می تواند حرف بزند.
•آهنگ: آهنگ عبارت است از رعایت کردن فواصل زمانی مشخصی در ادای صداها و یا کلمات مختلف. آهنگ عنصری است که به کلام انسان، نظم و آهنگی خاص می بخشد.

با توجه به این موارد مذکور در گفتاردرمانی، گفتار درمانی با یکی از ویژگی های بسیار پیچیده و ضروری انسان به نام ارتباط، سر و کار دارد. در حقیقت علم گفتاردرمانی، در مرحله اول به شناسایی گفتار و رشد طبیعی آن و در مراحل بعدی به بررسی اختلالات موجود در روند طبیعی گفتار می پردازد. پس از شناسایی و بررسی این اختلالات، گفتاردرمانگر در صدد رفع این موانع و اختلالات درخواهد آمد.

وظایف گفتار درمان چیست ؟

گفتار درمانی کودک
گفتاردرمانی در منزل

به متخصص علم گفتاردرمانی که به بررسی و درمان اختلالات گفتاری می پردازد، اصطلاحا گفتاردرمان می گویند. مهم ترین و شاخص ترین خصوصیت برای یک گفتاردرمان، داشتن گفتاری مناسب و عاری از هر گونه ایراد است. علاوه بر آن گفتاردرمانگر نیز بایستی از لحاظ شخصیتی، شخصیتی کاملا انعطاف پذیر و مهربان داشته باشد. چرا که قشر زیادی از مراجعان گفتاردرمانی، کودکان خردسال، نوجوانان و افراد سالمندی هستند که تحت اثر علل مختلف دچار اختلال در گفتار گشته اند. این افراد بعضا دچار مشکلات عاطفی، روانی و یا سرخوردگی های ناشی از اختلال گفتاری نیز هستند.

قابلیت دیگری که برای گفتاردرمانگر اهمیت فوق العاده ای دارد، هنرمندی و خلاقیت شخص گفتاردرمانگر است. در واقع گفتاردرمانگر بایستی بتواند شیوه ها و تکنیک های مختلف را به صورت هنرمندانه به کار برد. اگر گفتاردرمانگر قرار است خدمات گفتاردرمانی در منزل را ارائه نماید، می بایست در برقراری ارتباط با دیگران به اندازه کافی قوی باشد.

 


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

ارسال پاسخ