پرستاری و مراقبت های هنگام مرگ

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | مهر ۱ام, ۱۳۹۷

پرستاری و مراقبت های هنگام مرگ

پرستاران می توانند بر نحوه زندگی فرد تا زمان فرا رسیدن مرگ، آداب و رسوم مربوط به رخداد مرگ و نیز خاطرات پایانی خانواده از مرگ، آخرین و مهم ترین اثرات را داشته باشند. پرستاری تاریخچه ای طولانی از مراقبت های جامع بیمار و خانواده محور دارد. در واقع تعریفی که به وسیله ی انجمن پرستاران آمریکا در سال ۲۰۰۳ ارایه شد، تعهد پرستاری را جهت تشخیص و درمان عکس العمل های انسان نسبت به بیماری به بالاترین درجه ی خود رساند. احتمالاٌ هیچ زمینه و شرایط مراقبتی وجود ندارد که در آن توجه به پاسخ های انسان به اندازه موقعی که از بیمار مشرف به مرگ مراقبت می شود، اهمیت داشته باشد.

آگاهی از اصول مراقبت های پایان عمر و پاسخ های بیمار و خانواده نسبت به بیماری برای حمایت از اهداف و ارزش های آنها ضروری است. توأم کردن تحقیق، آموزش و تمرین، فرصتی را جهت ایجاد تغییر در فرهنگ مردن به وجود می آورد که بیشتر به انجام مراقبت در مکان ها، گروه های سنی و زمینه های فرهنگی مختلف نیازمند است.

انجمن ملی تحقیقات پرستاری (NINR)، رهبری و هماهنگی تحقیقات مربوط به مراقبت های پایان عمر را که با همکاری انجمن ملی بهداشت (NIH)انجام می شود، بر عهده گرفته است و در بیانه علمی کنفرانس ۲۰۰۴ خود ارتقای مراقبت های پایان عمر را هدف خود اعلام کرده است. انجمن ملی بهداشت هم اعلام کرده که نیازهای پایان عمر بیماران و خانواده هایشان به خوبی قدردانی و درک نمی شود.

مرگ و مردن در آمریکا

در سه تا چهار دهه ی اخیر، موجی از اشتیاق در مراقبت از مردن در آمریکا به وجود آمده است که هر مکانی که مرگ در آن جا رخ می دهد، تکنولوژی به کار رفته برای طولانی کردن عمر و چالش هایی که به منظور بهبود مراقبت های پایان عمر انجام می شود را در بر می گیرد تمرکز بر مراقبت های مرگ و مردن از موارد زیر ناشی شده است: بالا رفتن سن جمعیت، شیوع بیماری های تهدید کننده ی حیات ( از جمله سرطان و ایدز) و احتمال طولانی شدن عمر طی بیماری های مزمن پیش از بروز مرگ، اگر چه نسبت به قبل، فرصت های بیشتری برای نایل شدن به مرگی آرام وجود دارد، اما دانش و تکنولوزی در دسترس ارایه دهندگان مراقبت بهداشتی فرآیند مرگ را به هر چیز غیر از مرگی توأم با آرامش تبدیل ساخته است. مرگ از نظر بیماران و پزشکان، چیزی جز شکست درمان نبوده؛ این باور انجام مطالعه در مورد مرگ و بهبود فرآیند مردن را بی فایده و خارج از حیطه درمان و مراقبت بهداشتی پیشرفته قرار می داده است، ولی در سال های اخیر ابتکارات زیادی با هدف توسعه ی مراقبت های پایان عمر شروع شد که باعث ایجاد تغییرات ذاتی گسترده ای در نحوه ی رویارویی آمریکایی ها با مرگ شد.

پروژه ی توافق ملی (NCP) برای کیفیت بخشیدن به مراقبت های تسکینی(NCP)؛۲۰۰۹)، هشت دامنه ی زمینه ای زیر را که رویکردهای جامع تر و دلسوزانه تری به مراقبت مرگ و مردن داشت، ارایه نمود که شامل موارد ذیل می باشد:

(۱) ساختار و فرآیندهای مراقبت. طرح مراقبتی زمان مند بر اساس ارزیابی جامع بین رشته ای برای بیمار و نیز خانواده اش فراهم شوند.

(۲) جنبه های فیزیکی مراقبت. درد و سایر علایم وعوارض جانبی بر اساس بهترین شواهد در دسترس کنترل می شوند؛ نسبت به درد و علایم، توجه اختصاصی و بیمار محور مبذول می گردد که ماهرانه و برگرفته از مرور سیستمیک است.

(۳) جوانب روحی و روانی مراقبت. وضعیت روحی و روانی بر اساس بهترین شواهد موجود و به طور ماهرانه و برگرفته از مرور سیستمیک انجام می شود؛ زمانی که احتیاج باشد، مشکلات روانی بیمار ارزیابی و درمان و می شود.

(۴) جوانب اجتماعی مراقبت. به منظور شناسایی نیازهای اجتماعی بیمار و خانواده، بررسی جامع بین رشته ای انجام می شود؛ تا جایی که ممکن است، این نیازها به نحو احسن پوشش داده می شوند.

(۵) جوانب معنوی، مذهبی و زیستی مراقبت. دامنه های معنوی و وجودی بیمار و خانواده بر اساس بهترین شواهد در دسترس، ارزیابی شده و به طور ماهرانه و سیستماتیک پوشش داده می شوند.

(۶) مراقبت های بیمار مشرف به مرگ. علایم ونشانه های مشرف به مرگ برای بیماران دچار اختلال شناختی و کودکان به طور گسترده و به زبان ساده با توجه به ترجیحات خانواده شرح داده می شود و مراقبت های این مرحله برای بیمار و خانواده فراهم می شود.

(۷) جوانب اخلاقی و قانونی مراقبت. خواست ها و انتخاب های بیمار در چهار چوب قانون ایالتی، استانداردهای فعلی مقبول پزشکی ارج نهاده می شود و پایه ای را برای طراح برنامه ی مراقبتی بیمار انجام می آورد.


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

ارسال پاسخ