طبقه بندی درد بر اساس محل درد

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۶

طبقه بندی درد بر اساس محل درد

درد را می توان با توجه به محل آن (درد لگن ،سردرد،درد قفسه ی سینه)نیز دسته بندی کرد .این نوع دسته بندی برای گزارش درد ودرمان ان مفید است ؛برای مثال درد قفسه ی سینه ،موجب خطور فکر سندرم حاد کرونری به ذهن می شود ونشان دهنده ی نیاز به ارزشیابی تشخیصی ودرمان طبق استاندراد های مراقبت قلبی مطلوب است.

طبقه بندی درد بر پایه ی سبب شناختی

درد را می توان با توجه به علت ایجاد کننده ی آن (نمای ۲-۱۳)دسته بندی کرد .درد سوختگی و نورالرژی بعد از هر پس ،مثال هایی از توصیف درد بر پایه ی علت آنها می باشد . متخصصا ن بالینی غالباٌمی توا نند دوره ی درد را پیش بینی و با استفاده از این دسته بندی ،درمان موثر را طراحی کنند.

اثرات مضر درد

صرف نظر از ماهیت ،الگویا علت آن ،چنانچه درد به نحو مناسبی تسکین داده نشود اثرات مضری فرا تر از ناراحتی برای بیمار ایجاد می کند ؛مثلاٌدرد تسکین نیا فته موجب اختلال خواب می شود . محرومیت از خواب روی تجربه ی درد اثر می گذارد . پژوهش ها نشان داده اند که بیمارانی که دچار محرو میت از خواب هستند ،اکثراٌدچار کم خوابی (خواب کمتر )،خستگی ،دردمزمن و افسردگی می شوند .اثرمسکن ها هم ممکن است در صورتی که بیمار دچار محرومیت از خواب باشد ،کمتر باشد .

اثرات دردحاد درصورتی که درد حاد تسکین داده نشود ،بر سیستم های ایمنی ،ریوی ،قلبی وعروقی،گوارشی و غدد درون ریز تا ثیر می گذارد . پاسخ استرس (پاسخ نورو اندو کرین نسبت به استرس )که در هنگام صدمه ایجاد می شود ،در سایر علل ایجاد کننده ی درد شدید نیز روی می دهد. تغییرات گسترده ی غدد درون ریز، ایمونولوژیک و یا التهابی که همراه با استرس ایجاد می شود، دارای آثار منفی عمده ای است. این اثرات به خصوص در بیمارانی که به علت بالا رفتن سن، بیماری و یا صدمه ضعیف شده اند، خطرناک است.

پاسخ استرس به طور کلی شامل افزایش یافتن میزان متابولیسم و برون ده قلبی، اختلال پاسخ انسولین، افزایش تولید کورتیزول و احتباس مایعات است ( برای جزئیات مربوط به پاسخ استرس به فصل ۶ مراجعه کنید ). پاسخ استرس می تواند خطر اختلال فیزیولوژیک را افزایش دهد ( انفار کتوس میوکارد، عفونت های ریوی، ترومبو – آمبولی و فلج روده طولانی مدت ). بیمار دچار درد شدید و استرس همراه با آن، ممکن است قادر به تنفس عمیق نباشد و تحرک کمتر و احساس خستگی بیشتری داشته باشد. گرچه افراد سالم و جوان ممکن است این اثرات را تحمل کنند ولی در سالمندان و بیماران ضعیف و مبتلا به بیماری وخیم ممکن است مانع بهبودی شوند. تسکین مؤثر درد می تواند موجب بهبودی سریع تر و بازگشت به کار و فعالیت های قبلی شود.

اثرات درد مزمن

درد مزمن، همانند درد حاد دارای اثرات نامطلوب است. سرکوب سیستم ایمنی در اثر درد می تواند موجب تسهیل رشد تومور شود. همچنین درد مزمن غالباٌ به افسردگی و ناتوانی منجر می شود. با وجود این که افراد ارایه دهنده ی مراقبت های بهداشتی در مورد میزان بالای داروی مخدر که برای تسکین درد مزمن بعضی از بیماران مورد نیاز است، نگران هستند. ولی استفاده از دوزهای بالا دارو برای کنترل درد پیش رونده بی خطر است. در حقیقت، عدم تجویز میزان کافی دارو برای تسکین درد، می تواند به دلیل پیامدهای ناشی از عدم تسکین درد، خطرناک باشد.

صرف نظر از نحوه ی سازگاری بیمار با درد مزمن، درد طولانی مدت غالباٌ منجر به ناتوانی می شود. بیمارانی که دچار تعدادی از سندرم های درد مزمن هستند، دچار افسردگی، خشم وخستگی می شوند. بیمار ممکن است که قادر به ادامه ی روابط و فعالیت های قبلی خود نباشد. محدوده ی ناتوانی ممکن است که از محدودیت در انجام فعالیت های جسمی، تا عدم توانایی رفع نیازهای شخصی مثل غذا خوردن و لباس پوشیدن متفاوت باشد. پرستار باید اثرات درد مزمن بر بیمار و خانواده ای او را درک کرده و درباره ی راهکارهای تسکین درد اطلاع کافی داشته باشد و از منابعی که می توانند به کنترل درد بیمار کمک کنند،مطلع باشد.

پاتوفیزیولوژی درد

تجربه ی حسی درد به ارتباط متقابل بین سیستم اعصاب و محیط بستگی دارد. اعصاب محیطی و اعصاب مرکزی در فرآیند انتقال محرک دردناک و ادراک درک درد ناشی از آن دخالت دارند.

 


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

 

ارسال پاسخ