خونریزی و خونروی

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | شهریور ۲۴ام, ۱۳۹۷

خونریزی و خونروی

ترومبوسیتوپنی، کاهش در تعداد پلاکت های در گردش خون، شایع ترین علت خونریزی در بیماران سرطانی است و معمولاٌ با شمارش کمتر از ۱۰۰،۰۰۰در میلی متر مکعب (mm) (SI:/1+10/L) تعیین می شود. زمانی که شمارش بین ۵۰۰،۰۰۰ و ۲۰،۰۰۰ میلی مکعب (mm) قرار گیرد SL:%2+%5+10/L خطر خونریزی نیز افزایش پیدا می کند. شمارش کمتر از mm 20،۰۰۰SL%2+10 باعث افزایش خطر خونریزی های خودبه خودی شده و به خاطر همین بیمار به انتقال پلاکت نیاز دارد. پلاکت ها برای لخته شدن طبیعی خون و انعقاد ( هموزستازیس) ضروری هستند.

ترومبوسیتوپنی اغلب ناشی از دپرسیون مغزاستخوان بعد از شیمی درمانی ( توسط مواد مخصوص) و پرتودرمانی می باشد. انفیلتراسیون تومور به مغزاستخوان نیز ممکن است باعث اختلال در تولید پلاکت ها شود. در بعضی از موارد، کاهش پلاکت ها مربوط به بزرگ تر شدن طحال (هیپراسپلنیسم) و عملکرد غیرطبیعی آنتی بادی های بدن است که در لوکمی و لنفوما اتفاق می افتد طرح مراقبت پرستاری در ارتباط با پارامترها و مداخلات در بیماران در معرض خطر بالای خونریزی را در نمای ۱۶-۷ مشاهده نمایید.

پرستار ممکن است از اینترلوکین II که مورد تأیید FDA می باشد، برای پیشگیری از ترومبوسیتوپنی شدید و کاهش نیاز بیمار به تزریق پلاکت متعاقب میلوساپرشن شیمی درمانی برای بیماران با بد خیمی های غیرمیلوئیدی استفاده نماید. به علاوه، داروها ممکن است به علت بروز اختلالات انعقادی، باعث خونریزی شوند.

ارتقای مراقبت در منزل و جامعه محور

آموزش مراقبت از خود به بیمار

بیماران سرطانی معمولاٌ از خدمات مراقبتی حاد به خانه برمی گردند و درمان را در خانه یا در مراکز سرپایی بیماران ( که نسبت به خدمات مراقبتی حاد بیشتر هستند) دریافت می کنند. انتقال بیمار به خانه، مسئولیت مراقبت از بیمار را تغییر می دهد، برای این که خانواده و دوستان بپذیرند مسایل مراقبتی بیمار افزایش پیدا کرده است و قادر به انجام مراقبت از بیمار باشند. نیاز به آموزش در ابتدا بر فراهم کردن اطلاعات مورد نیاز بیمار و خانواده اش برای تعیین نیازهای مراقبتی خیلی فوری که احتمالاٌ در خانه با آنها روبه رو می شوند، تمرکز دارد.

اثرات جانبی درمان ها و تغییرات وضعیت بیمار که بایستی گزارش شود، به طور شفاهی مرور و بررسی و با نوشتن اطلاعات تقویت می شوند. راهکارهایی به منظور مقابله با اثرات جانبی درمان برای بیماران و خانواده ها مطرح می شود. دیگر نیازهای آموزشی بر پایه ی اولویت های مورد نظر بیمار و خانواده و نیز بر پایه ی ترکیبات مراقبت انجام شده در خانه تعیین می شوند.

پیشرفت تکنولوژی، استفاده از شیمی درمانی، TPN، فرآورده های خونی، آنتی بیوتیک های پارنترال و مسکن های وریدی، بهبودی علایم و مراقبت از وسایل درون رگی را در خانه میسر ساخته است با وجود این، پرستاران مراقبت در منزل، مراقبت و حمایت را برای بیماران دریافت کننده ی تکنیک های مراقبتی پیشرفته فراهم می کنند تا این که بیماران

و خانواده ها مطرح می شود. دیگر نیازهای آموزشی بر پایه ی اولویت های مورد نظر بیمار و خانواده و نیز بر پایه ی ترکیبات مراقبت انجام شده در خانه تعیین می شوند.

پیشرفت تکنولوژی، استفاده از شیمی درمانی، TPN، فرآورده های خونی، آنتی بیوتیک های پارنترال و مسکن های وریدی، بهبودی علایم و مراقبت از وسایل درون رگی را در خانه میسر ساخته است با وجود این، پرستاران مراقبت در منزل، مراقبت و حمایت را برای بیماران دریافت کننده ی تکنیک های مراقبتی پیشرفته فراهم می کنند تا این که بیماران و خانواده های نیازمند به آموزش و حمایت در به کار بردن تدابیر درمانی در خانه، احساس راحتی و مهارت بیشتری داشته باشند. ویزیت های مکرر و تلفن های پرستار اغلب به بیمار و خانواده اش اطمینان می بخشدو باعث افزایش راحتی و اطمینان آنها در مقابله با مشکلات و جوانب مراقبتی جدید خواهد شد. در ضمن تماس های مداوم، ارزیابی فرآیند بیماری و نیازهای آموزشی را آسان می کند.


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

ارسال پاسخ