خودکشی مساعدت شده

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | مهر ۵ام, ۱۳۹۷

خودکشی مساعدت شده

در ایالات متحده بحث «خودکشی مساعدت شده» چراغ روشنی برای کفایت و کیفیت مراقبت های پایان عمر شده است. خودکشی مساعدت شده به فراهم کردن امکانات توسط دیگران برای این که فرد به زندگی اش پایان دهد، اشاره دارد. خودکشی مساعدت شده توسط پزشک، شامل تجویز دوز کشنده یک دارو به قصد ختم زندگی یک فرد است ( که نباید مغایرتی با مسایل اخلاقی و قانونی بیماری مرحله انتهایی داشته و خواست شخص بیمار باشد).

هر چند خودکشی مساعدت شده طبق قوانین عمومی امریکا به شدت در سرتاسر بیشتر ایالت های آمریکا ممنوع شده، ولی درخواست برای خودکشی مساعدت شده ی قانونی شده به حد کافی در مراقبت های هنگام مرگ شرح داده نشده بود، لذا حمایت عمومی در زمینه ی خودکشی مساعدت شده توسط پزشک باعث شد برخی از ایالت ها در این کار پیش قدم شوند.

در سال ۱۹۹۴ آرای عمومی جمع شده در ایالت اورگان مرگ باشکوه و تحت اراده ی شخصی را تصویب کرد که تا سال ۲۰۰۸ تنها ایالتی است که چنین قانونی را تصویب کرده است. این قانون برای بیماران در مرحله ی انتهای تحت شرایط کنترل شده، خودکشی مساعدت شده توسط پزشک را میسر کرد. پس از سروصدای زیاد مردم اورگان برای لغو کردن قانون فوق، در سال ۱۹۹۷ اجرای قانون فوق الذکر ممنوع شد. تعداد اورگانی هایی که به این روش مردند، محدود باقی ماند و در کل ۳۴۱ نفر با خودکشی مساعدت شده قانونی به زندگی خود پایان دادند( سرویس خدماتی انسانس اورگان؛۲۰۰۸).

در نوامبر ۲۰۰۸، رأی دهندگان «مرگ با عزت» را در واشنگتن تصویب نمودند. پس از الگوگیری از اورگان، مرگ با عزت با همان مسایل امنیتی و خدماتی بهداشتی در واشنگتن هم تصویب شد(ترحم و گزینه ها؛۲۰۰۸)، ولی ۲۵ ایالت دیگر این قانون را رد کردند. مسلم است که در سایر ایالت ها این مسئله در دادگاه مطرح و رأی گیری انجام شد.

طرفدارن خودکشی مساعدت شده به وسیله پزشک، فکر می کنند بیماری که در مرحله ی انتهایی بیمار قرار دارد، باید به طور قانونی ضمانت اجرایی برای تصمیم گیری مستقل درباره ی ارزش های زندگی خود، زمان و شرایط مرگش را داشته باشد.

موضع بیانیه ی ANA در مورد خودکشی مساعدت شده، بحث پیچیده بودن آن را مطرح می نماید، اما ANA صریحاٌ اعلام می کند که مشارکت پرستاران در خودکشی مساعدت شده تخلف از کدهای پرستاری محسوب می شود. سایر بیانیه های ANA تأکید می کنند که پرستاران باید به صورت مؤثر کنترل علایم بیمار را حمایت نمایند و در ایجاد محیطی که مراقبت توأم با احترام به خواسته های بیمار و خانواده اش ارایه می شود، مشارکت داشته باشند و ترس ها و نگرانی های بیمار را شناسایی نمایند(ANA؛۱۹۹۴). سازمان پرستاری آسایشگاهی تسکینی (HPNA) با قانونی کردن خودکشی مساعدت شده مخالف می باشد. انجمن پرستاری سرطان (ONS) که بیش از موارد طبیعی را در بر می گیرد، بیان می کند که پرستاران در عین حال به دنبال اجبارهای اخلاقی حرفه هستند، به دنبال فهم نیاز بیماران در اصرار به مرگ نیز هستند. به طور مشابه، دانشکده ی پزشکی اسایشگاهی و تسکینی(AAHPM؛۲۰۰۷). توصیه می کند که بالینی ها باید ترس و رنج بیمار را که موجب درخواست خودکشی مساعدت شده از طرف بیماران می شود، مدنظر قرار دهند.


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

ارسال پاسخ