جراحی به عنوان درمان اولیه

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | مرداد ۸ام, ۱۳۹۷

جراحی به عنوان درمان اولیه

وقتی رویکرد اولیه ی درمان سرطان جراحی باشد، هدف خارج کردن کل تومور یا حداکثر مقدار ممکن ( این فرآیند تخلیه ی حجمی نیز نامیده می شود) و همچنین بافت های اطراف از قبیل غدد لنفاوی موضع درگیر است. دو رویکرد شایع در درمان تومورهای اولیه عبارت است از شکاف دادن موضعی و شکاف وسیع. شکاف موضعی وقتی به کار می رود که توده کوچک است و عبارت است از خارج کردن توده به علاوه مقدار کمی از لبه حاشیه ای بافت طبیعی در دسترس. روش شکاف دهی وسیع یا روش رادیکال شامل خروج تومور اولیه، غدد لنفاوی، ساختارهای درگیر مجاور و بافت های اطراف که ممکن است خطرات زیادی از نظر انتشار  تومور داشته باشد. این روش جراحی می تواند به تغییر قیافه، همین طور تغییر در کارکرد، لزوم ترمیم و روش های دوباره بازسازی عضو منجر گردد. ولی در صورتی که بتوان تومور را به طور کامل خارج نموده و شانس درمان قطعی یا نظارت بر بدخیمی را زیاد می کنیم با این حال مورد استفاده قرار می گیرد. جراحی با دستگاه اندوسکوپی ویدیویی با کوتاه کردن دوره ی بهبودی جراحی های وسیع و کم کردن صدمه ی ناشی از جراحی به طور روز افزون جایگزین روش جراحی شده است. در این روش تهاجمی کوچک یک دستگاه اندوسکوپ با وسیله نورانی به یک دوربین بسیار کوچک که هر کدام در حدود ۳ سانتی متر طول دارند، ابزارهای جراحی وارد بدن می شود. دوربین، تصویر نواحی درگیر را به یک مانیتور منتقل می کند تا جراح بتواند با دستکاری ابزارها به رویه ی لازم درمانی دست یابد. این نوع کار در حال حاضر برای بسیاری از جراحی های قفسه ی سینه و شکم مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی SaIvage نیز نوعی دیگر از درمان می باشد که با به کارگیری رویکرد جراحی وسیع در مورد عودهای مجدد سرطان پس از رویکرد جراحی های کوچک تر به مورد اجرا گذاشته می شود. یک نمونه از این نوع درمان، عبارت است از ماستکتومی که به منظور معالجه ی سرطان عودکننده ی پستان پس از لامپکتومی و پرتودرمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر به کارگیری چاقو یا تیغ های جراحی جهت بریدن توده و بافت های مجاور آن، از انواع دیگر مداخلات جراحی نیز استفاده می شود.یک رویکرد چند جانبه در درمان بیمار در طی جراحی و پس از آن باید در مورد استفاده قرار گیرد. تأثیرات جراحی بر تصویر ذهنی بیمار، تصور از خود و توانایی کارکردی او مورد مطالعه قرار گرفته است. در صورت لزوم، قبل از انجام جراحی برای بازتوانی پس از عمل جراحی برنامه ریزی می گردد.

رشد و انتشار سلول های سرطانی ممکن است هنگامی که بیمار در جریان تصمیم گیری برای درمان می باشد، از طریق میکرومتاستاز ( یا ریشه دوانی های کوچک) به وقوع بپیوندد؛ بنابراین تلاش برای خارج کردن لبه های بافت به صورت وسیع به امید به دست آوردن بیشترین میزان سلول سرطانی تا حد ممکن صورت می گیرد. این واقعیت نشان می دهد که نیاز به هماهنگی در بین اعضا تیم مراقبتی وجود دارد.

پس از اتمام جراحی، یک یا دو جنبه کمکی انتخاب می شود تا شانس تخریب سلول های سرطانی افزایش یابد، ولی برخی از سرطان ها هستند که چنان چه خیلی سریع و در مراحل اولیه جراحی گردند، به طور کامل بدون درمان های اضافی معالجه می شوند( مثل سرطان های پوست، سرطان بیضه).


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

ارسال پاسخ