تکوین سرطان

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , | دیدگاه ها: | تیر ۱۲ام, ۱۳۹۷

تکوین سرطان

فرآیند مولکولی

به نظر می رسد که دگرگونی بدخیم یا کارسینوژنز حداقل طی سه مرحله ی فرآیند سلولی انجام شود: آغاز، ارتقا و پیشرفت.

در آغاز که اولین مرحله می باشد، مواد تولیدکننده ی سرطان و یا همان کارسینوژن ها از قبیل مواد شیمیایی، عوامل فیزیکی و عوامل بیولوژیک از مکانیسم های طبیعی آنزیمی و در مرحله ی بعد از ساختار ژنتیک DNA سلول فرار می کنند و آنها را تغییر می دهند. به طور طبیعی این تغییرات توسط مکانیسم های جبرانی DNA ترمیم شده یا این که کار مرگ برنامه ریزی شده ی سلولی البته برای سلول های بدخیم شروع می شود. گاهگاهی سلول های بدخیمی وجود دارند که از سد دفاعی مذکور فرار کرده و عمل جهش دایمی سلول اتفاق می افتد که معمولاٌ برای سلول چندان هم مهم نیست، مگر این که مرحله ی دوم یعنی تکوین سرطان که همان ارتقا می باشد، بروز کرده باشد.

در مرحله ی دوم یعنی ارتقا، قرار گرفتن های مکرر در معرض عوامل ارتقا دهنده (کوکارسینوژنز) سبب می گردد تا اطلاعات ژنتیک جهش دهنده یا غیر طبیعی حتی پس از یک دوره ی طولانی، خود را نشان دهند. مرحله کمون برای جهش سلولی ممکن است که بر اساس نوع، مواد و میزان ارتقا دهندگی و نیز خصوصیات داخلی سلول هدف، متفاوت باشد. انکوژن های سلولی که در همه پستانداران وجود دارند، مسئول کارکردهای حیاتی رشد و تمایز یافتگی سلولی هستند.

انکوژنزهای اصلی سلولی که در سلول های همه ی پستانداران وجود دارند، به عنوان یک سوئیچ روشن کننده رشد سلولی عمل می کنند. پروتوانکوژنزهای سلولی توسط عوامل چندگانه رشد از قبیل عامل رشد اپیدرمی (EGF) و عامل تغییر شکل رشد آلفا، موجب پرولیفراسیون سلولی می گردد. سایر پروتوانکوژنزهای که نقش مهمی را در توسعه ی سرطان دارند، عبارتند از (K RAS2) K-ras که روی کروموزوم ۱۲ واقع شده اند.

با القا کردن رشد سلول توسط پروتوانکوژنزها،ژن های متوقف کننده ی سرطان تحت فشار قرار می گیرند. در این هنگام، ژن های تحت فشار دچار جهش می شوند و نظم جدیدی یافته یا توانایی تنظیمی خود را از دست می دهند و به این ترتیب، سلول های بدخیم اجازه خواهند یافت تا تولید مثل نمایند. به همین ترتیب، ژن های سرکوب کننده سرطان نیز به عنوان خاموش کننده یا تنظیم تولید بدون تقاضای سلولی فعالیت دارند. ژن P53 (TP53) یکی از ژن های سرکوب کننده ای است که در بسیاری از سرطان های انسانی درگیر می شود. این ژن ها وظیفه تنظیم ترمیم سلولی یا مرگ آن را پس از انهدام  DNA به عهده دارد. جهش یافتگی ژن P53 با پیش آگهی بد و یا پاسخ گویی به درمان در ارتباط است. وقتی که این اتفاقات در سلول به وقوع بپیوندد، سلول ها شروع به تولید جمعیت وسیعی از سلول های جهش یافته می نمایند که با سلول های نیاکان خود که در موضع اولیه قرار دارند، تفاوت بسیار دارند.

در مرحله ی سوم یعنی پیشرفت، سلول های تغییر یافته با افزایش رفتارهای بدخیمی خود را نشان می دهند. اکنون این سلول ها تمایل دارند که به بافت های مجاور خود حمله ور شده و ریشه دوانی کنند. به موادی که شروع کننده و یا ارتقا دهنده ی تغییر شکل های سلولی می باشند، کارسینوژن گفته می شود.

 


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

 

ارسال پاسخ