تداوم مراقبت

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , | دیدگاه ها: | شهریور ۲۵ام, ۱۳۹۷

تداوم مراقبت

برای بیماران سرطانی، اغلب ارجاع به مراقبت در منزل تعیین می شود.مسئولیت پرستار مراقبت در منزل شامل موارد زیر است: بررسی محیط خانه، فراهم کردن مراقبت فیزیکی، پیشنهاد کردن تغییراتی برای کمک به بیمار و خانواده اش در تعیین نیازهای فیزیکی بیمار، بررسی آثار روانی و روحی بیمار و خانواده.

بررسی تغییرات در وضعیت فیزیکی بیمار و گزارش تغییرات مناسب به پزشک در برقراری مراقبت مناسب مفید است و باعث می شود که تغییرات به موقعی در درمان صورت گیرد. پرستار مراقبت در منزل، کیفیت مراقبت از درد و اثرات راهکارهای دیگر برای پیشگیری و یا بهبود بخشیدن به اثرات جانبی روش های درمانی را نیز بررسی می کند.

در ضمن، میزان تطابق بیمار و خانواده با برنامه ی درمانی و راهکارهای به کاربرده شده نیز بررسی می شوند. اغلب، پرستار با ایجاد ارتباط بین بیمار و کارکنان مراقبت بهداشتی، تطابق بیمار را افزایش می دهد. از طرفی پرستار می تواند منابع ارتباط موجود ( کمک های خانگی، گروه های مذهبی و گروه های حمایتی) را به منظور کمک به بیماران و مراقبت دهندگان معرفی کند.

ملاحظات سالمندی

بیش از ۶۰% از همه ی موارد جدید سرطان در افراد بیش از ۶۵ سال و در حدود ۷۰% از همه ی مرگ و میرهای ناشی از سرطان نیز در افراد بیش از ۶۵ سال اتفاق می افتد. با توجه به رشد روز افزون افراد ۶۵ سال به بالایی که دچار سرطان می باشند، اورژانس های اونکولوژی در ارتباط با سالمندی و رویکردهای چندگانه جهت درمان این افراد مطرح می شود.

پرستاران اونکولوژی که با بیماران مسن کار می کنند، نیازمند درک تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی هستند که با افزایش سن رخ می دهد. این تغییرات شامل کاهش یافتن خاصیت ارتجاعی پوست(الاستیسیته)، کاهش یافتن توده عضلانی، ساختمانی و قدرت بدنی، کاهش یافتن عملکرد ارگانی، صدمه مکانیسم های ایمنی بدن، تغییراتی در عملکرد نورولوژیک و احساسی، تغییرات در جذب (یا سوءجذب داروها)، انتشار، متابولیسم و دفع داروها است. این تغییرات سرانجام توانایی بیمار مسن را برای تحمل روش های درمانی سرطان تحت تأثیر قرار می دهد. به علاوه تعداد زیادی از بیماران مسن، بیماری های مزمن دیگر و نیز مربوط با درمان را دارند که ممکن است تحمل بیمار را نسبت به درمان های سرطان محدود کند. سمیت قوی مربوط به شیمی درمانی از قبیل صدمات کلیوی، خستگی، میلوساپرسیون، کاردیومیوپاتی ناشی از کاهش عملکرد ارگان ها و میزان های فیزیولوژیک ممکن است افزایش یابند. بهبود بافت های طبیعی بعد از پرتودرمانی ممکن است تأخیر داشته باشد و بیمار آثار جانبی بیشتری مانند موکوسیت، تهوع، استفراغ و میلوساپرسیون را تحمل می کند. به خاطر کاهش میزان بهبود بافت و نیز کاهش عملکرد ریوی و قلبی عروقی، بیماران سالمند دیرتر از عمل جراحی بهبود می بابند. بیماران سالمند در خطر افزایش مشکلاتی از قبیل اتلکتازی، پنومونی و همچنین عفونت های زخمی قرار دارند. چندین مطالعه نشان داده است که در مقایسه با بیماران جوان تر، بیماران با سنین کمتر درمان های کمتر از حد استاندارد و مطلوب را دریافت می نمایند.

دسترسی به مراقبت سرطان برای بیماران مسن تر به خاطر طرز برخوردهای تبعیض آمیز یا اجباری مراقبت دهندگان و کارکنان بهداشتی محدود می شود. جریاناتی از قبیل کاهش تدریجی منابع حمایتی، کاهش سلامتی یا فقدان همسر و در دسترس نبودن خویشاوندان و دوستان، منجر به محدودیت در دستیابی به مراقبت و برآورده نشدن نیازها می شود.

پرستار باید در مورد نیازهای مخصوص افراد آگاهی داشته باشد. پرستاران با دقت بیماران مسن دریافت کننده ی درمان سرطان را به منظور بررسی علایم و نشانه های آثار جانبی کنترل می کنند و نیز بیماران در ارتباط با گزارش دادن همه ی علایم به پزشک آموزش داده می شود. تعداد زیادی از افرادسالمند به خاطر ترس از دست دادن استقلال یا به خاطر وضعیت مالی، بیماری خود را گزارش نمی دهند. اطلاعاتی از قبیل از دست دادن احساس و کمبودهای حافظه باید مورد توجه قرار گیرند و سپس برای بیماران برنامه ریزی شود. در این موارد، پرستار به عنوان حمایت، کننده ی بیمار عمل می کند و منابع مستقل و مشخص را برای حمایت بیمار در زمان تعیین شده تشویق می نماید پرستار باید از نیازهای خاص هر رده ی سنی و نیازهای مشترک همه ی بیماران آشنا باشند.


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

ارسال پاسخ