هم زود و هم دیر باردار شدن بد است

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , | دیدگاه ها: 0 | مارس 12th, 2018

هم زود و هم دیر باردار شدن بد است

اختلات ژنتیک و کروموزومی در بارداری های زیر 19 سال و بالای 35 سال، بویژه در سنین بالای 40 سال به صورت تصاعدی افزایش می یابد.

«احتمال بروز فشار خون بالا، قند خون بالا، مسمومیت حاملگی، دو قلو زایی، افزایش یا کاهش بیش از حد وزن جنین، زایمان سخت، افزایش فیبروم که ممکن است میزان سقط را بیشتر کند. بارداری خارج از رحم و مرگ داخل رحمی از عوارض بارداری در سنین بالای 35 سال است.

بسیاری از بارداری هایی هم که در سنین پایین صورت می گیرد، اغلب به صورت ناخواسته بوده و آزمایش های قبل از بارداری برای آنها انجام نشده است. از سوی دیگر زنانی که در سنین زیر 19 سال باردار می شوند با توجه به این که رشد جسمی آنها به حد کافی نرسیده و بدن آنها آمادگی بارداری ندارد، دچار مشکلاتی می شوند.

احتمال کم خونی مادر، زایمان زودرس، مرگ جنین به دلیل وزن کم و احتمال مرگ نوزاد پس از تولد از عوارض زایمان در سنین پایین است».

خطرات بارداری در سنین بالا

بارداری زنان بالای سن 35 سال خطر ابتلا به فشارخون بالا و مسمومیت حاملگی را افزایش می دهد. با این حال معاینه و مراقبت مرتب زنان می تواند باعث تشخیص سریع این بیماری و درمان آن شود.

زنان باردار بالای 35 سال بیشتر از روش سزارین برای زایمان استفاده می کنند که چنین عملی درصد تولدهای زودرس و فرزندان ناقص را افزایش می دهد.

یکی دیگر از خطرات بارداری در سنین بالا،تولد فرزندان با سندرم داون است که یک بیماری ژنتیکی و کروموزومی می باشد.البته امروزه با بررسی و آزمایش مایع دور جنین (روش آمنیوسنتز) این امکان فراهم شده تا از تولد فرزندان ناقص و مبتلا به نقص های ژنتیکی جلوگیری شود.

تحقیقات نشان داده اند برخی از بیماریهای مادر از جمله فشار خون، در نتیجه اختلال خون رسانی می تواند منجر به جدا شدن زودرس جفت در سنین بالای باردار شود.

نکته دیگر این است که با افزایش سن مادر، بروز حاملگی دو قلویی دو تخمکی افزایش پیدا می کند. اگر چه در حال حاضر علت اصلی حاملگی چند قلویی در سنین بالای مادر استفاده از روش های کمک باروری ( لقاح آزمایشگاهی ) عنوان شده است.

تحقیقات دیگر نشان داده اند برخی از بیماریهای مادر از جمله فشار خون، در نتیجه اختلال خون رسانی می تواند منجر به جدا شدن زودرس جفت در سنین بالای بارداری شود.همچنین افزایش احتمال سقط جنین در مادران بالا نیز به بیماری های زمینه ای مادر نظیر دیابت و یا ناهنجاری های ژنتیکی خود جنین و…نسبت داده می شود.

علاوه بر خطراتی که زایمان برای مادران مسن دارد، نوزادان نیز زمانی که از مادرن مسن متولد می شوند در معرض خطراتی قرار می گیرند. هنگامی که مادر پا به سن 35 سالگی می گذارد، مرگ و میرهای جنینی و حوالی تولد شروع به افزایش می گذارد وبه تدریج با ارتقای سن مادر بالا می رود، به ویژه برای مادرانی که به بیماری های قلبی عروقی و دیابت مبتلا هستند.

و اما یک سوال مهم این است که آیا تمامی زنان بالای 35 سال در معرض خطرات ناشی ازحاملگی قرار دارند؟ واقعیت این است که بارداری در سنین بالا همیشه هم ترسناک و یا بهتر بگوییم، خطرناک نیست.

بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند در زنان دارای اندام مناسب و بدون بیماری ، میزان عوارض بارداری و جنینی کمتر است. گفته می شود اگر چه مرگ و میر مادران در بالای 35 سال و مسن تر افزایش پیدا می کند، اما بهبود مراقبت های پزشکی و بهداشتی باعث کاهش این خطرات می شود.

به عبارت دیگر، کلید به حداقل رساندن خطرات ناشی از سن بالای حاملگی،داشتن یک شیوه زندگی سالم است که شامل: برنامه غذایی مناسب، تمرینات ورزشی منظم، عدم استعمال دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم می باشد.

در این راستا به اهمیت ورزش به ویژه ورزش های کششی تاکید بسیار شده است، چرا که تمرینات ورزشی کششی با بهبود خون رسانی در لگن از توقف خون جلوگیری می کنند.

همچنین مصرف روزانه قرص اسید فولیک هم به مادران باردار توصیه می شود تا از ایجاد ناهنجاری های عصبی جنین پیشگیری شود.

در کنار تمام این توصیه ها این مادران می توانند در دوران بارداری با استفاده از معاینات مرتب پزشک خود و انجام آزمایش هایی نظیر آمنیوسنتز و یا کوردوسنتز تکامل طبیعی جنین خود را کنترل کنند.


مطالب مرتبط :

آزمایش خون در منزل

آمبولانس خصوصی

اکو قلب در منزل

اکو و نوار قلب در منزل

تزریقات در محل

تزریقات در منزل

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پزشکی در منزل

فیزیوتراپی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در منزل

درمان در منزل

رادیولوژی در منزل

سونوگرافی در محل

آزمایش خون در منزل

خدمات پرستاری در منزل

ویزیت پزشک در منزل

ویزیت متخصص در منزل

 

ارسال پاسخ